Tytuł:
Autor:


Ilość stron: 144
Okładka: twarda
Format: książka
Wydawnictwo: Insignis

4/6

czy to pierdzi

Nic co ludzkie nie jest mi obce, a skoro ludzie to ssaki, to temat puszczania gazów również obcy być mi nie powinien ;). Stąd moje zainteresowanie książką „Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt”.  To doskonały przykład na to, że nawet taki temat jak pierdzenie może być źródłem inspiracji do napisania książki 🙂

O czym?

Autorzy Nick Caruso i Dani Rabaiotii w ciekawy, dowcipny  i przystępny sposób przedstawia zagadnienie puszczania wiatrów przez 80 gatunków zwierząt. Okazuje się, że nie wszystkie żyjące wokół nas istoty puszczają gazy. Niektóre z kolei dzięki nim są w stanie funkcjonować i przeżyć. Innym z kolei pierdzenie pomaga w nawiązywaniu relacji partnerskich (dziękuję za takie przyciąganie uwagi ;)). Dzięki książce mogłam się dowiedzieć wielu ciekawych faktów z ich życia nie tylko gazowego. Co więcej, niektóre zwierzęta były dla mnie wielką tajemnicą, ba, o niektórych nawet nie słyszałam (strzykwa, dwuparzec). Wśród interesujących gatunków w książce występują jeszcze: likaon pstry, jednorożec, dinozaur (one też mogły pierdzieć). Poza tym: miodożer, manat karaibski, mangusta, wombat i wiele,  wiele innych.

Autorzy

Książka jest bogata w wiele ilustracji, których autorem jest Ethan Kocak. To „artysta ilustrator, znany przede wszystkim jako twórca serii komiksów „Black Mudpuppy” oraz autor różnych projektów artystycznych związanych z nauką.” Z kolei o autorach możemy przeczytać:

Nick Caruso „ekolog zatrudniony obecnie na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Alabama. Gazy jelitowe zwierząt nie były nigdy przedmiotem jego zainteresowań naukowych (…), jednak puszczanie bąków zawsze wydawało mi się zabawne i (…) pracę nad tym zagadnieniem potraktował jako okazję do poszerzania swojej wiedzy.”

Dani Rabaiotti „jest zoolożką prowadzącą badania nad wpływem zmian klimatycznych na likaony pstre (…). Gazami  jelitowymi zwierząt zainteresowała się dopiero niedawno , ale nie chcąc przepuścić okazji do poszerzenia swojej wiedzy na temat zwierząt, z entuzjazmem zabrała się do poszukiwania informacji i pisania (…).”

Książka powstała jako rezultat rozmów naukowych na Twitterze, kiedy okazało się, że pytanie „czy to pierdzi?” jest jednym z najczęściej zadawanych pytań ludziom nauki. Książka będzie doskonałą lekturą dla dzieci, które mają zawsze tysiąc pytań do, ale także dla rodziców, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na gazowe tematy ;). Mieliście okazję przeczytać? Jeśli nie, to polecam 🙂

Zostaw komentarz