Książki

“Droga pani Bird” AJ Pearce

Tytuł: Droga pani Bird
Autor: AJ Pearce


Ilość stron: 390
Okładka: miękka
Format: książka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

6/6

Okładka debiutanckiej książki AJ Pearce “Droga pani Bird” może wprowadzać w błąd. Potencjalny czytelnik będzie się spodziewał obrzydliwie słodkiej, cukierkowej powiastki świątecznej i się rozczaruje. Jednak “Droga pani Bird” jest lekturą na zimowe wieczory, w sumie to na jeden, bo jest to tak wciągająca i wzruszająca powieść, że nie może jej zabraknąć w stosie naszych świątecznych książek.

Zrządzenie losu

Akcja powieści rozgrywa się głównie w Londynie, w czasie II wojny światowej. Emmy Lake, to przebojowa dwudziestotrzylatka, która dostaje szansę od losu aby spełnić swoje marzenie o karierze korespondentki wojennej. Ogłoszenie w gazecie jasno głosi, że poszukują młodszej redaktorki do “Kroniki wieczornej”. To już tylko kilka kroków do prawdziwej pracy dziennikarskiej. Kiedy Emmy przychodzi do redakcji, okazuje się, że nastąpiła koszmarna pomyłka i dziewczyna zostaje młodzą asystenką, ale w piśmie dla pań, gdzie ma pomagać pani Bird w odpowiadaniu na listy czytelniczek. Okazuje się, że pani Bird wcale nie jest chętna odpowiadać na wszystkie listy, co więcej ma całą listę tematów, których absolutnie nie będzie czytać. Emmy nie potrafi jednak przejść obojętnie wobec problemów kobiet i potajemnie odpowiada na część listów. Wynikają z tego różne sytuacje, nie zawsze zabawne.

Fokstrot w cieniu bomb

Poza pracą w redakcji Emmy pełni też dyżury w straży pożarnej, gdzie odbiera telefony alarmowe od osób cierpiących na skutek niemieckich nalotów bombowych. Można podziwiać spokój i opanowanie dyżyrujących dziewczyn w często bardzo trudnych sytuacjach. AJ Pearce przybliża nam również akcje strażaków, którzy spełniają swoją misję po kolejnych nalotach. Jednak po pracy, mimo huku bomb, mimo widoku rannych ludzi, mimo ludzkich tragedii, Emmy prowadzi normalne życie. Przynajmniej się stara. Razem z przyjaciółką Bunty chodzą do kawiarni, tańczą, zakochują się. Przeżywają osobiste tragedie. Autorka stara się pokazać, że pomimo przeciwności, młodość ma swój czas.

Jedna z książek roku 2020

Kanwą powieści był magazyn dla pań z 1939 roku, w którym autorka odkryła kącik porad dla pań. To pozwoliło na rozbudowanie historii w sposób niezmiernie ciekawy, gdzie humor przeplata się z łzami, gdzie radość miesza się z tragedią. Narracja pierwszoosobowa pozwala jeszcze bardziej wszystko przeżywać. Mnie postać Emmy skojarzyła się od razu z Rose z serialu Dowton Abbey. Przed oczami miałam właśnie Lily James, która wciela się w postać Lady Rose. Doskonale oddany jest też klimat wojennego Londynu, naprawdę można poczuć jakby się tam było. Moim zdaniem doskonałą pracę wykonała tłumaczka książki Katarzyna Makaruk, dzięki której język brzmiał jak język tamtych czasów, a nie współczesny.

Jeśli będę robić podsumowanie książkowe tego roku, to “Droga pani Bird” na pewno znajdzie się wśród książek, które były najlepsze w roku 2020 🙂 Bardzo się też cieszę, że autorka pracuje nad kontynuacją.

Za egzamplarz dziękuję  Wydawnictwu Literackiemu.

Zostaw komentarz