Tytuł: Far from the Tree
Autor: Robin Benway


Format: e-book
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jaguar

4/6

Książka “Far from the Tree” Robin Benway  zaliczana jest do gatunku literatury młodzieżowej, ale moim zdaniem może, a nawet powinien ją przeczytać każdy, kto ma dzieci, pracuje z dziećmi/młodzieżą, czy ma plany zawodowe lub życiowe związane z nastolatkami.

O czym?

Książka opowiada historię trójki bohaterów, rodzeństwa rozdzielonego przed laty. Pierwsza z bohaterek, Grace, to szesnastolatka, która niedawno została matką i oddała swoją córkę do adopcji. Sama Grace jest dzieckiem adoptowanym, ma kochających i wspierających rodziców. Przy okazji adopcji na jaw wychodzi fakt, że ma jeszcze dwójkę rodzeństwa: młodszą siostrę Mayę i starszego brata Joaquina. Rodzeństwo postanawia się poznać. Maya, to ekstrawertyczka, zupełne przeciwieństwo spokojnej i opanowanej Grace. Maya ma młodszą siostrę, biologiczną córkę jej rodziców adopcyjnych. Joaquin miał najtrudniejszy start w życie, bo przechodził z jednej rodziny zastępczej do drugiej, ale w końcu trafił na Marka i Lindę, ludzi, którzy chcą mu stworzyć prawdziwy dom. Tylko czy Joaquin im na to pozwoli?

Rodzeństwo na początku jest wobec siebie nieufne, chociaż każde z nich jest pełne nadziei i oczekiwań. Każde chce się pokazać z jak najlepszej strony, aby brat/siostra  jego/ją zaakceptowali. Jednak powoli wychodzą na jaw tajemnice, sekrety i okazuje się, że tak naprawdę każde z nich boryka się z podobnymi problemami, a wspólnie jest im o wiele łatwiej przez nie przebrnąć. Grace boi się, że rodzeństwo nie zaakceptuje tego, że oddała swoją córkę do adopcji, tak jak ich mama kiedyś zrobiła. Maya boryka się z rodzinnymi problemami, a Joaquin skrywa trudną przeszłość.

Krótka historia o miłości

Far from the Tree” bardzo pięknie opowiada o różnych obliczach miłości i o rodzinie. Rodzinę mogą tworzyć różne osoby, nie zawsze związane więzami krwi. Przemyślenia bohaterów dla dorosłego czytelnika mogą się wydawać trochę banalne. Być może nie są bardzo głębokie, ale wystarczające jak na ich wiek. Uważam, że nienaturalne byłoby przypisywanie siedemnastolatkowi odczuć trzydziestolatka. Książkę warto przeczytać, nie raz można się wzruszyć.

Zostaw komentarz