Książki

“Kroki mordercy” – Michaela Klevisová

Tytuł: Kroki mordercy
Autor: Michaela Klevisová


Format: e-book
Wydawnictwo: Wydawnictwo Stara Szkoła

5/6

mordercyPrzekonałam się, po raz kolejny, że literatura czeska bardzo mi odpowiada. Kiedyś kojarzyła mi się głównie z “Ostatnią artystokratką” i Szwejkiem. Oczywiście nie można zapomnieć o Kafce.  Ale przeczytałam kilka powieści zupełnie innych gatunków i przekonałam się, że Czesi po prostu piszą dobre książki. Tak też było w przypadku kryminału “Kroki mordercy” Michaeli Klevisovej.

Kroki mordercy” to drugi czeski kryminał z jakim się zetknęłam. Pierwszym był Osiem Radki Třeštíkovej, o którym też tutaj pisałam. Okazuje się, że podobnie jak “Osiem“, to też nie jest typowy kryminał, ale mieszanka wielu gatunków, ale chyba najbardziej powieści psychologicznej.

Tłem do przedstawienia profilów psychologicznych postaci są dwa morderstwa, które próbuje rozwiązać inspektor Josef Bergman razem ze swoim zespołem Sylwią Rolnik i Adamem Daneszem. Inspektor Bergman, to dwukrotnie rozwiedziony miłośnik kotów. Lubi porządek i ciszę. Ma bardzo dobrą intuicję i jest przenikliwy. Wzbudził we mnie wiele sympatii. To pierwsza część z jego udziałem i na pewno uda się go poznać jeszcze lepiej w następnych książkach.

Główni bohaterowie kryminału

Ofiarami są kobiety, których pozornie nic nie łączy. Jedna to Nora, pracownica sklepu zoologicznego, a druga, Julia jest dziennikarką Jedyną wspólną rzeczą jaka ich łączy to zwierzęta – jedna ma mnóstwo kotów, a druga dostarcza dla nich karmę. O jednej z nich dowiadujemy się bardzo dużo, a o drugiej praktycznie nic. Julia, jest rozwiedziona, jej hobby to aukcje dzieł sztuki i koty. Ma dwoje dzieci, z których jedno – trzydziestokilkuletnia córka Klara – tonie w długach i postanawia wprowadzić się do matki. W dodatku ze swoim młodszym chłopakiem. Kobiety nigdy nie miały dobrych relacji i nic nie wskazuje na to, żeby mieszkanie pod wspólnym dachem miało to zmienić. Związek Klary od początku zbudowany był na kłamstwie, bo udawała córkę bogatego biznesmana, szastała pieniędzmi i zaciągnęła kilka kredytów. Faktycznie ojciec Klary, to żaden biznesmen, tylko zwykły urzędnik pracujący na pół etatu, despota i człowiek z zaburzeniami. Swoją drugą żonę najchętniej więziłby w domu. Brat Klary, Michał, dawno wyjechał z kraju do Francji, tam założył rodzinę i wiedzie mu się całkiem dobrze.

Jeszcze więcej bohaterów kryminału

Poznajemy też sąsiadów Julii – państwa Truskawków, którzy mają szesnastoletnią córkę Weronikę. To właśnie ona odkryła zwłoki Nory. Kolejnymi postaciami są: chłopak Weroniki Dawid, sąsiadka i przyjaciółka Julii – Lada Hrubesz, Sebastian Zając, Zuzanna – obecna żona Ludwika. Jest jeszcze parę innych postaci pobocznych. Takie nagromadzenie bohaterów jest jak najbardziej potrzebne do zrozumienia całej historii. Poza tym każda z postaci jest dokładnie “prześwietlona” i możemy zrozumieć motywy jej działania. Bohaterowie, to na pewno jeden z najmocniejszych punktów tej powieści. Wszystko układa się w zgrabną całość i nie ma problemu ze zgubieniem wątków. Wątek kryminalny nie jest najważniejszy, ale też nie można wpaść na rozwiązanie na samym początku. Autorka wodzi nas trochę za nos. Z pewnością jest to jedna z ciekawszych książek jakie miałam okazję przeczytać w tym roku. Nie tylko dobry kryminał, ale fantastyczna powieść psychologiczno-obyczajowa.

Za e-booka dziękuję Wydawnictwu Stara Szkoła.

Zostaw komentarz