Tytuł:
Autor:


Ilość stron: 311
Okładka: miękka
Format: książka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czytelnik

6/6

chłodny klimat

Och, jak ja lubię twórczość Nancy Mitford :). Wczoraj skończyłam „Miłość w chłodnym klimacie” i już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejną. „Miłość w chłodnym klimacie” jest moim zdaniem lepsza niż pierwsza „Pogoń za miłością”.

O czym?

Narratorką „Miłości w chłodnym klimacie” ponownie jest Fanny, którą mogliśmy poznać w pierwszej części. Tym razem główną bohaterką jej powieści jest Polly Hampton, córka jednych z najbogatszych ludzi w okolicy, która jest przyjaciółką Fanny. Polly jest przepiękną dziewczyną, ale przysparza wielkich trosk swojej matce, bo nie chce wyjść za mąż, pomimo, że ma już 20 lat! Matka Polly, to klasyczny przykład nuworysza. Doszła do ogromnego bogactwa dzięki małżeństwu z ojcem Polly, ale to jej determinacja, pomysłowość i ciągłe zachęcanie męża do działania sprawia, że są ludźmi, z którymi chcą przebywać najważniejsze osoby w Anglii. Jest kobietą egoistyczną, dążącą po trupach do celu, jako matka jest chłodna i nie potrafi porozumieć się z córką. A Polly wszystkich zaskakuje i związuje się  z o wiele starszym mężczyzną, co więcej, kimś ze swojej rodziny! Jej matka nie potrafi tego przeboleć i chłodne już stosunki z córką, całkowicie się rozluźniają. Polly zostaje wydziedziczona, a spadkobiercą majątku Hamptonów zostaje daleki krewny Cedric. To kolejna barwna postać, która symbolizuje wszelkie przywary arystokracji tamtych czasów.

W przeciwieństwie do „Pogoni za miłością” w tej części mamy okazję poznać trochę bliżej Fanny. Jest to wspaniała, ciepła, młoda kobieta, doskonała narratorka i obserwatorka rzeczywistości. Lektura „Miłości w chłodnym klimacie” to obowiązkowa pozycja dla miłośników „Downton Abbey”,  tylko tutaj jest o wiele zabawniej 🙂

Dlaczego tak to lubię?

Nancy Mitford doskonale potrafiła przedstawić wszystkie wady i bolączki angielskiej arystokracji. Była doskonałą obserwatorką ludzi i w ciepły sposób pisała o ich problemach, przywarach. Książka jest pełna ciepła, humoru i satyry. Umiejętność dowcipnego, inteligentnego przedstawienia świata pozornie hermetycznej arystokracji, to wielki atut książek Nancy Mitford. Gorąco zachęcam do lektury, jeśli nie mieliście jeszcze okazji poznać jej twórczości. A jeśli tak, to jestem ciekawa Waszych opinii. Zapraszam do komentowania.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czytelnik i Śląskim Blogerom Książkowym

śbk

Join the discussion 2 komentarze

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: