Tytuł:
Autor:


Ilość stron: 262
Okładka: miękka
Format: książka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czytelnik

6/6

pogoń za miłością

Do tej pory nie miałam jeszcze okazji poznać twórczości Nancy Mitford, a szkoda, ponieważ pisze wspaniałym językiem o życiu w Anglii w wyższych sferach od czasów międzywojennych, II wojny światowej i czasów po niej. „Pogoń za miłością” to pierwsza część trylogii tej angielskiej powieściopisarki, która pochodząc z rodziny arystokratycznej miała okazję przyglądać się tamtejszemu społeczeństwu, więc książki oparte są na jej wspomnieniach.

Początki

Narratorką powieści jest Fanny, która przyjeżdża na wakacje do wujostwa mieszkających w posiadłości Alconleigh. Poznajemy mieszkańców, czyli wuja Mathew, ciotkę Sadie i liczne potomstwo. Najbliższą osobą dla Fanny jest jej kuzynka Linda, która staje się główną bohaterką powieści. To właśnie jej Fanny poświęca najwięcej czasu w swojej opowieści. Historia rozpoczyna się kiedy dziewczyny są nastolatkami, snują naiwne marzenia o miłości i przeżywają swój pierwszy bal inauguracyjny, poznają przyszłych mężów, rodzą dzieci i tak płynie życie.

Linda

Linda to bardzo naiwna, głupiutka i egoistyczna dziewczyna. Kompletnie nie wzbudziła we mnie sympatii. Zakochuje się na 5 minut, jeśli ktoś nowy, bardziej interesujący, pojawi się na jej drodze, to potrafi zrezygnować z małżeństwa, aby tylko ona była szczęśliwa. Nie potrafi być matką, traktuje swoje dziecko jako zło konieczne. Zostawia córkę z ojcem, sama wyjeżdżając za nowym mężczyzną. Kolejny mężczyzna również dosyć szybko jej się nudzi. Linda to rozpuszczona panna, która nigdy nie musiała nawet kiwnąć palcem aby pracować, wszystkie jej życzenia były spełniane, więc tak naprawdę dla niej to normalne, że wszyscy ją kochają, a ona ewentualnie może z łaską okazać komuś sympatię. Ale w końcu i ją dopada przeznaczenie. Poznaje miłość swojego życia, ale ich romans przerywa wojna. Jak się kończy cała historia Lindy? Polecam sprawdzić 🙂

Arystokracja

Mitford z przymrużeniem oka przedstawia obraz angielskiej arystokracji  XX wieku. Bohaterowie często są przekoloryzowani, ale z pewnością są to barwne postaci. Pomimo, że to Linda stanowi główną postać książki, to sprytnie przemycone jest również życie Fanny, która jest kompletnym przeciwieństwem kuzynki. Mitford doskonale akcentuje najbardziej wyraziste cechy bohaterów, dzięki czemu poznajemy prawdziwe oblicze Anglików. Czytając książkę miałam skojarzenia z serialem „Downton Abbey”, chociaż tam poznajemy życie w Anglii również z punktu widzenia służby, czego tutaj nie było. Mitford nie boi się pokazywać prawdy o arystokracji. Niczego nie ukrywa, pokazuje ich wady. To z pewnością jest atutem tej powieści.

Dla mnie to była wspaniała podróż historyczna i z przyjemnością zabieram się za kolejną część „Miłość w chłodnym klimacie”, a Was zachęcam do lektury.

Książkę mogłam przeczytać dzięki współpracy Śląskich Blogerów Książkowych z Wydawnictwem Czytelnik

śbk

Zostaw komentarz