Tytuł:
Autor:


Ilość stron: 294
Okładka: miękka
Format: książka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czytelnik

6/6

Zbiornik 13
“Zaginiona dziewczynka nazywała się Rebecca albo Becky, albo Bex. Na zdjęciu była prawie odwrócona od obiektywu, jakby nie chciała się pokazać, jakby wolała być gdzie indziej.”

13 lat wcześniej trzynastoletnia Rebecca Shaw spędza z rodzicami ferie świąteczne w małej wiosce w Anglii i podczas rodzinnej wędrówki nagle znika. Rozpoczynają się poszukiwania dziewczynki, w które poza policją, zaangażowani są wszyscy mieszkańcy wioscy. Niestety dziewczynki nie udaje się znaleźć, ale nikt nie potrafi się z tym pogodzić. Możliwości jest wiele – mogła wpaść do któregoś ze zbiorników wodnych, mogła schować się w jaskini, mogła zostać porwana i wywieziona gdzieś daleko, mogła zostać zasypana w jaskiniach przy kamieniołomach. Ale ani dziewczynki ani jej ciała nie udaje się znaleźć. Poszukiwania dalej trwają, ciągną się przez 13 lat i mają wpływ na wszystkich mieszkańców wioski.

Trzynaście…

Jon McGregor przedstawia historię z 13 lat życia mieszkańców wioski, w której wydarzyła się ta tragedia. 13 lat, 13 rozdziałów, 13 zbiorników… Każdy rok, z pozoru zwykły i czasem nudny jest przedstawiony w niesamowicie interesujący sposób. Powieść jest pełna niedomówień, inteligentnych wskazówek. Życie toczy się niby zwyczajnie, ludzie się kochają, pobierają, mają dzieci, rozwodzą, chorują, umierają. Ludzie jednak coś wiedzą, nie mówią o tym, mają tajemnice.

Cykl życia przyrody

Równolegle z wydarzeniami z życia mieszkańców McGregor przybliża nam w fantastyczny, z dbałością o detale cykl życia przyrody. Mamy piękne opisy roślinności, zwyczajów zwierząt zamieszkujących tereny wokół wioski i kamieniołomów, życia rzeki. W każdym roku zdarza się to samo, krąg życia jest niezmienny i pomimo tego, że obok rozgrywają się ludzkie tragedie, na przyrodę nie ma to żadnego wpływu.

Konstrukcja powieści jest nietypowa. Nie ma przerw pomiędzy przedstawianiem wydarzeń z życia mieszkańców a życiem przyrody i zwierząt. Wszystko napisane jest jednym ciągiem. Odnosiłam wrażenie, że jedno i drugie jest tak samo istotne dla zrozumienia historii zaginięcia Becky Shaw.

Czytając książkę wielokrotnie zastanawiałam się czy liczba 13 ma w niej jakieś symboliczne znaczenie. Zagłębiając się w różne internetowe źródła odkryłam, że między innymi ma aspekt zmartwychwstania i odrodzenia. Może to tłumaczyć znaczenie przyrody w książce, która co roku się na nowo odradza. Co do zmartwychwstania, to tutaj nie chciałabym przekraczać pewnych granic, więc proponuję abyście sami przeczytali książkę i spróbowali dojść do własnych wniosków. Swoją drogą, jeśli znajdziecie inne znaczenie liczby 13, które można jakoś powiązać z powieścią, to podzielcie się tym w komentarzach. Jestem ciekawa.

Gorąco zachęcam do lektury książki  “Zbiornik 13”, bo jest to fenomenalna powieść. A jeśli znacie podobne, to napiszcie w komentarzach.

Premiera: 24 maja 2018

Książkę miałam możliwość przeczytać dzięki współpracy Śląskich Blogerów Książkowych z Wydawnictwem Czytelnik

Join the discussion 6 komentarzy

 • Miałam nosa do tej książki, ale “Czytelnik” zawsze stawiał na dobrą literaturę, więc nie mogło być inaczej. Ochy i achy w pełni zasłużone. Pomysł i wykonanie godne podziwu. Aż trudno było mi wybrać ze sterty książek, które mam do przeczytania coś, co byłoby równie dobre. Postawiłam na “Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk i się nie zawiodłam. Zdradzę tylko, że to był strzał w dziesiątkę. Nawiasem mówiąc, polecam jej prozę. Pozdrowienia 🙂

  • Zaczytania Zaczytania pisze:

   Też miałam dobre przeczucie co do tej książki :). Olgi Tokarczuk czytałam tylko “Prowadź swój pług przez kości umarłych” i miałam mieszane uczucia. Muszę spróbować jeszcze czegoś innego. Może właśnie te “Opowiadania bizarne” :). Pozdrawiam 🙂

 • Avatar Aleksandra Miazek pisze:

  Okropnie mnie zaciekawiłaś, naprawdę dodaję na swoją listę do przeczytania. Koniecznie musze po nią sięgnąć.
  Pozdrawiam,
  Ola z bloga pomiedzy-ksiazkami.blogspot.com

  • Zaczytania Zaczytania pisze:

   Bardzo Ci ją polecam. Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Najlepiej czytać wolno, żeby wychwytywać każdy szczegół, zwłaszcza z opisów przyrody. Daj potem znać jak wrażenia 🙂 Pozdrawiam

 • Avatar Agnes pisze:

  No proszę, gdybym wiedziała, że to takie dobre, też bym się skusiła 🙂

  • Zaczytania Zaczytania pisze:

   Jest rewelacyjna i bardzo polecam :). Tylko trzeba czytać powoli i doceniać te wspaniałe opisy. Koniecznie zdobądź egzemplarz 🙂

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: