Gdyby wiedza o pochodzeniu gatunku ludzkiego, o ewolucji, biologii była podawana w taki sposób w szkole, to myślę, że wielu uczniów wybierałoby kierunek studiów związany z tematem. Powieść graficzna “Sapiens” to wspólne dzieło Yuvala Noaha Harariego, Davida Vandermeulena i Daniela Casanave’a. Ten pierwszy to historyk, a pozostali to grafik i ilustrator. Harari napisał “Sapiens. Od zwierząt do bogów“, to książka na podstawie której powstała powieść graficzna.

“Sapiens” tom pierwszy opowiada o początkach ludzkości i kończy się przed 12000 lat. Dowiadujemy się w jaki sposób gatunek homo sapiens osiągnał tak wysoki poziom rozwoju i wyparł pozostałe gatunki. Bohaterem jest sam autor książki i towarzyszy mu wiele postaci, które pomagają wyjaśnić zagadaniena historyczne, genetyczne i ewolucyjne. Prehistoryczny Bill, Doktor Fikcja i Detektyw Lopez, specjalista od biologii pani Saraswati, siostrzenica Zoe. Bohaterowie przeżywają różne przygody, podróżują i odkrywają tajemnice gatunku ludzkiego. Ciekawym zabiegiem jest wplatanie komiksu w komiks oraz przenoszenie się w czasie.

kukurydza sapiens

Rysunki są kolorowe, przejrzyste, dopracowane. Nie brakuje jednak mądrych treści, ale nie napisanych trudnym językiem. Wszystko wytłumaczono w sposób przejrzysty i zrozumiały. Często również wplecione są sytuacje zabawne, które sprawiają, że książka nie jest super naukowa. Mamy np. reality show z jaskiniowcami, różne reklamy, wywiady. Doktor Fikcja współpracuje z Superbohaterami.

W książce jest wiele trudnych zagadnień, dlatego nie nadaje się na dzieci w podstawówce, ewentualnie 7, 8 klasa. A i dorośli na pewno chętnie odświeżą swoją wiedzę, czy nawet dowiedzą sie nowych rzeczy. Jednym słowem nie tylko jest to wartościowa merytorycznie książka, ale również pięknie wydana i zilustrowana powieść. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Zostaw komentarz