Książki

“Skradzione życie” – Magdalena Wala

zycie

Książka “Skradzione życie” to kolejna w dorobku Magdaleny Wali, ale pierwsza tej autorki, którą przeczytałam. Z jej twórczością miałam okazję zapoznać się w antologii opowiadań “Taniec pszczół” https://czytanie-na-sniadanie.pl/taniec-pszczol-i-inne-opowiadania-o-czasach-wojny/ również wydanej przez Wydawnictwo Książnica. Autorka, która z wykształcenia jest historyczką ma dużą wiedzę na temat, który przedstawia w książce.

Książka opisuję historię Żydówki Ewy Abramowicz, której los całkowicie zmienia wybuch II wojny światowej. Mysłowice, lato 1939 roku, Ewa z przyjaciółkami obchodzi urodziny. Nie wie, że to ostatnie tak wesołe urodziny w jej życiu. Przygotowuje się również do ślubu z Dawidem, ortodoksyjnym Żydem. Ona, wychowywana przez rodziców w miarę liberalnie, boi się, że nie będzie umiała być bezwzględnie posłuszna mężowi. Do ślubu jednak nie dochodzi, bo jesienią rodzina Abramowiczów ucieka do Przemyśla.

W drodze poznają Polkę Lilianę Radziejowską, która podróżuje wraz z nimi. Dziewczyna jest w ciąży i podczas jednego z postojów zaczyna rodzić. Niestety i ona i dziecko umierają. Rodzina Abramowiczów postanawia zanieść dokumenty i pieniądze Liliany jej ciotce, do której dziewczyna podróżowała. Na miejscu okazuje się, że ciotka nie żyje, ale sąsiadka myli Ewę z Lilianą z powodu ich ogromnego podobieństwa i proponuje im nocleg. To podobieństwo pozwoli Ewie przetrwać.

Poźniej następują kolejne wydarzenia prowadzące do decyzji, które zmienią życie Ewy na zawsze. Poznaje Witolda, który stanie się jej bardzo bliski. Traci najpierw ojca, później matkę, zostaje sama. Musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy bardziej dla niej cenne jest jej pochodzenie, czy chce po prostu przeżyć. Historia jej życia, to pewnie historia niejednego Żyda, który przeżył. Zapewne takie dylematy stały przed wieloma osobami.

Autorka dokładnie przedstawia zwyczaje żydowskie. To doskonała lekcja dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o tradycjach tego narodu. Przeczytałam mnóstwo książek o tej tematyce, zarówno fikcyjnych jak i nie. Tutaj mogłam dowiedzieć się czegoś więcej na temat żydowskich obyczajów, jak również przyjrzeć się wydarzeniom na wschodzie kraju. Książka jest ciekawa, jeśli chodzi o stronę historyczną, jedyne co mi trochę przeszkadzało to język. Momentami było trochę nienaturalnie, sztucznie. Ale cała opowieść była dobrze napisana, logicznie, spójnie, więc nie przeszkadzało to w odbiorze.

śbk

Zostaw komentarz