Tytuł: Sprawdź, czy ktoś za tobą nie stoi
Autor: Ina Nacht


Format: e-book
Wydawnictwo: Wydawnictwo Stara Szkoła

5/6

Synonimem dobrej książki od jakiegoś czasu pozostaje dla mnie Wydawnictwo Stara Szkoła. Niedawno wpadła mi w ręce, a raczej na czytnik kolejna książka przez nich wydana – Mroczna Seria z Kotliny Kłodzkiej Iny Nacht “Sprawdź, czy ktoś za tobą nie stoi”. Ina Nacht to początkująca pisarka, ale wystartowała z całkiem wysokiej półki.

Bohaterki książki

Kaja i Sonia to dwie dziewczyny, partnerki, które po śmierci ciotki tej pierwszej, przenoszą się do osady Białe w Kotlinie Kłodzkiej. Kaja jest artystką malarką, a Sonia zajmuje się tłumaczeniem literatury w języku angielskim. Sonia nigdy wcześniej nie mieszkała z dala od miasta, więc dla niej mieszkanie w osadzie, w której znajduje się zaledwie jeszcze kilka innych domów jest czymś wyjątkowym. Sam dom jest dla niej magiczny, czarujący i niesamowity. Jednak po paru dniach, kiedy Kaja musi wyjechać w związku ze swoją pracą, a Sonia zostaje sama, okazuje się, że dom kryje przed nią tajemnice, niekoniecznie miłe… Znalezisko w ogródku sprawia, że Sonia zaczyna się zastanawiać nad sensem mieszkania na takim pustkowiu.

Równolegle poznajemy Karinę, młodą policjantkę, która po znajomości dostała pracę w dochodzeniówce w Kłodzku. Stoi przed nie lada wyzwaniem – musi udowodnić kolegom z pracy, że nadaje się na to stanowisko i ma coś więcej niż ładną buzię i zgrabną figurę. Samce alfa jej tego nie ułatwiają, wręcz przeciwnie, robią wszystko, żeby jej udowodnić, że nie nadaje się do tej pracy. Szczególnie z jednym będzie jej nie po drodze. Ale Karina tak łatwo się nie poddaje. Jej determinacja i upór sprawią, że Sonia odkryje prawdę o znalezisku w ogródku. Prawdę, która jest przerażająca…

Niedokończona historia

Książkę trudno zaliczyć do jednego gatunku. Dla mnie to pomieszanie kryminału, thrillera i powieści obyczajowej. Mamy tu wątek nie tylko kryminalny, ale również społeczny, rodzinny, miłosny. Akcja rozgrywa się w kilku płaszczyznach czasowych. Poza współczesnością, mamy też retrospekcje. Narracja jest pierwszo i trzecioosobowa. To bardzo ciekawy zabieg, bo patrzymy na wydarzenia z dwóch perespektyw.

Pomimo tego, że autorka nie zwlekała z rozwiązaniem zagadki kryminalnej, nie przeszkadzało mi to w czerpaniu przyjemności z lektury. Zostawiła jeszcze tyle niedokończonych historii bohaterów, że z niecierpliwością czekam na kolejną książkę z tej serii. Sami bohaterowie są niejednoznaczni, nie pokazali się jeszcze w swojej pełnej krasie. Myślę, że każdy z nich skrywa jeszcze wiele sekretów, które dopiero się przed nami odkryją.

Książkę mogę z czystym sumieniem polecić na jesienne wieczory, a właściwie wieczór, bo trudno się od niej oderwać.

Za e-booka dziękuję Wydawnictwu Stara Szkoła.

Zostaw komentarz