Książki

Wigilijne opowieści – zbiór opowiadań

opowieściJakoś tak się złożyło, że w stosie książek do przeczytania znalazł się zbiór opowiadań “Wigilijne opowieści” napisany przez polskich autorów. Fakt, że okres świąteczny już za nami, zbliżają się zupełnie inne Święta. Jednak miałam ochotę przez chwilę wrócić do grudnia. Wiele osób uważa, że pisanie na zadany temat nie bardzo autorom wychodzi. Nie zgadzam się z tym. Jeśli ktoś jest dobrym pisarzem, napisze nawet na temat liścia spadającego z drzewa.

12 opowiadań

W “Wigilijnych opowieściach” spotkało się 12 pisarzy i pisarek znanych z różnych gatunków literackich – od komedii kryminalnej do opowiadania z gatunku fantasy. Każde opowiadanie jest zupełnie inne, ale każde rozgrywa się w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Trudno wybrać opowiadanie, które mi się najbardziej podobało. W każdym znalazłam coś, co mi odpowiadało. Były oczywiście lepsze i gorsze, ale to już zależy od gustu czytelnika. Moim faworytem na pewno było opowiadanie Martyny Raduchowskiej “Wszelki duch”, dlatego, że jestem fanką serii o Szamance od umarlaków, a w tym opowiadaniu występują właśnie znani mi bohaterowie. Z niektórymi autorami miałam styczność po raz pierwszy. Były to spotkania niezmiernie ciekawe.

Część opowiadań była bardzo smutna, opowiadała o samotności, pustce, jakiejś rodzinnej tragedii. Jak chociażby opowiadanie Tomasza Betchera “Ostatnia gwiazdka”, czy “Rachunek sumienia” Magdaleny Majcher. Inne opowiadania były pisane z przymrużeniem oka tak jak “Sekretny składnik” Alka Rogozińskiego. Opowiadania “Gdzie Mikołaj nie może… tam diabła pośle” czy “Paczkomat” rozgrywały się na pograniczu rzeczywistości i fantastyki.

Każde opowiadanie zakończone jest przepisem na świąteczną potrawę. Przeważnie są to potrawy przyrządzane osobiście, a przynajmniej próbowane przez autorów i autorki opowiadań. Jest to na pewno ciekawy smaczek tej książki. Opowiadania to przyjemna odskocznia od rzeczywistości. Polecam gorąco 🙂

Zostaw komentarz