Książki

“Zaginiona siostra” – Tracy Buchanan

Zaginiona siostra” Tracy Buchanan, to książka, obok której nie da się przejść objętnie. To moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale być może kiedyś znów sięgnę po jej powieść. Chociaż po tej lekturze muszę emocjonalnie odpocząć.

Zaginiona siostra” opowiada historię dwóch kobiet – matki i córki opowiadanej w dwóch płaszczyznach czasowych. Becky, to młoda kobieta, lekarz weterynarii, sama, ale nie samotna, której życie zmienia telefon od matki. Ta oznajmia jej, że jest umierająca, a na łożu śmierci wyznaje, że Becky ma siostrę. Historia Becky rozgrywa się współcześnie. Stara się ona odnaleźć swoją zaginoną przed laty siostrę. Ponieważ matka zamieszkiwała kiedyś w jaskiniach, tam stara się szukać Solar. Podróżuje do Hiszpanii, Słowenii, do Rosji, by na końcu wrócić do Anglii i tam odkryć wielką tajemnicę, którą skrywała jej matka.

Selma, to mama Becky i jej historia rozgrywa się jakieś 25 lat wcześniej. Selma to pisarka, która nie potrafi skończyć swojej książki. Ma męża, 8-letnią córkę i pracę. Pewnego dnia poznaje tajemniczego Idrisa, który mieszka w jaskini, razem z innymi podążającymi jego śladem. Tam Selma odnajduje wenę, odchodzi od męża, ale nie chce odejść od córki, co jest bardzo trudnym zadaniem, zamieszkuje w jaskni, razem z Dziećmi Nurtu. Próbuje zdobyć opiekę nad Becky i zamieszkać z nią, ale warunki, które są w jaskini nie przekonują opieki społecznej. Becky zostaje z ojcem.

Historia dwóch kobiet, matki i córki, tak dalekich, a jednocześnie tak bliskich sobie. Przeszłość Selmy, jej relecje z matką miały wpływ na całe jej życie i wybory. Kobieta, która starała się zgrywać beztroską, często kłamała, zmyślała różne historię, tak naprawdę była postacią tragiczną. Patrząc na jej postać, jako matka małych dzieci, na początku bardzo potępiałam jej decyzje, ale potem zrozumiałam co powodowało, że postąpiła tak, a nie inaczej i jej współczułam. Becky to już zupełnie inna osoba, która oczywiście odczuwa brak matki całe swoje życie, ale dzięki obecności ojca potrafi bardziej realistycznie patrzeć na pewne sprawy.

To bardzo trudna i smutna książka. Na początku miałam bardzo negatywne uczucia w stosunku do głównej bohaterki. Mam tu na myśli Selmę. Jednak jak pisałam wyżej, to się zmieniało im dalej brnęłam w treść. Postaci są bardzo dobrze zbudowane, doskonale oddane są ich uczucia, przemyślenia. Całość jest spójna i tworzy bardzo dobrą całość. Na pewno warto sięgnąć po tę książkę.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Zostaw komentarz